Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach

plenru

Aktualności

Panichida na grobie żołnierzy

2 miesiące, 2 tygodnie temu

Panichida na grobie żołnierzy

Tradycją Skitu stało się już coroczne nabożeństwo żałobne (panichida) na grobie sowieckich żołnierzy, którzy polegli we wsi Odrynki w czasie II Wojny Światowej. W tym roku wypadło ono 28 maja. Po Boskiej Liturgii wszyscy zebrani udali się procesyjnie 800 metrową drewnianą kładką na tzw. "górny parking" Skitu, gdzie pochowani są młodzi żołnierze, którzy walczyli z wojskami niemieckimi i w miejscu tym stracili życie. Byli oni różnej narodowości i religii (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, mieszkańcy republik kaukaskich - prawosławni, muzułmanie, a może i katolicy). O. Gabriel modlitewnie wspomina wszystkich ich przy każdej okazji, a miejsce ich pochówku jest szczególnie zadbane. O wielonarodowości i wielokulturowości tego miejsca refleksji świadczą flagi, jakimi rokrocznie dekorowany jest grób na tą uroczystość.

Christos Woskresie!

4 miesiące temu

o. Gabriel

Chrystus Pan, niech zajaśnieje w sercach wszystkich, którzy uwierzyli w Jego chwalebne zmartwychwstanie, niech przeobrazi nas ku czynieniu dobra i głoszeniu prawdy o Nim, jako jedynej nadziei i Zbawicielu. Niech radują się wszyscy, którym jest On bliski.

Paschalnie pozdrawiam wszystkich prawosławnych, świętujących w tym samym czasie rzymskich katolików, wszystkich chrześcijan, jak i tych, w czyich sercach Zbawiciel Jezus Chrystus jeszcze nie zagościł. Niech swą boską mocą i miłością przywiedzie On wszystkich do jedynej Prawdy - Jedynego Boga, Zbawiciela i Przyjaciela człowieka, którą jest On sam w Trójcy Jedyny.

Christos Woskresie!
Woistinu Woskresie!

Z miłością w Zmartwychwstałym Chrystusie
o. archimandryta Gabriel

Kopia Supraskiej Ikony Matki Bożej

4 miesiące, 3 tygodnie temu

W niedzielę Adoracji Krzyża Pańskiego gościliśmy w Skicie przedstawicieli Zgromadzenia Familiarów Zakonu Braci Szpitala NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie, którzy odpowiedzieli na apel o. archim. Gabriela o pomoc w rekonstrukcji wnętrza spalonej w grudniu 2016 r. cerkwi Opieki Matki Bożej w Skicie. Familiarzy i sympatycy Zakonu, z dr. Januszem Trupindą na czele przekazali o. archimandrycie kopię słynącej cudami Supraskiej Ikony Matki Bożej. W skład delegacji wchodzili również Jarosław Słoma – zastępca prezydenta miasta Olsztyna oraz mecenas Józef Lubowiecki wraz z rodzinami. W słowie końcowym o. Gabriel serdecznie podziękował za ten wymowny gest, podkreślając znaczenie Krzyża Pańskiego, szczególnie w tym wyjątkowym dniu.

Przedstawiciele Zgromadzenia

Liczba odwiedzin strony: 183908
© 2012-2016 skit.odrynki.pl