Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach

plenru

Komunikaty

Pożar w Skicie

1 rok, 6 miesięcy temu

Drodzy Bracia i Siostry,

Zrządzeniem Bożym, około południa 1 grudnia 2016 r., w cerkwi Opieki Matki Bożej w skicie wybuchł pożar. W krótkim czasie strawił on wnętrze świątyni. Ikony, szaty liturgiczne, część wyposażenia i utensyliów uległy bezpowrotnemu zniszczeniu. Przyczyny pożaru nie są niestety znane, a sprawę bada policja. Cerkiew, którą z wielką pasją wznosiliśmy i wyposażaliśmy przez długi czas niestety nie może dalej służyć wiernym. Nabożeństwa odbywać się będą w cerkwi świętych Antoniego i Teodozjusza, jednak jest ona zbyt mała by w okresie zimowym zmieścić wszystkich wiernych. Chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć odbudowę świątyni, bowiem to niezbędny obiekt na terenie skitu. Była to cerkiew refektarzowa, gdzie po nabożeństwach ludzie mogli spożyć posiłek niezależnie od aury.

Zwracam się do wszystkich z gorącym apelem o pomoc. Wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się zebrać środki by przywrócić cerkwi Opieki Matki Bożej dawny blask.

o. Gabriel

Ofiary prosimy przekazywać na konto:

o. Gabriel (Jerzy Giba)
Bank Spółdzielczy w Narwi
SWIFT: POLUPLPR PL
88 8086 0004 0006 3571 3000 0010

z dopiskiem na odbudowę cerkwi.

Spasi Hospodi!

Pożar w Skicie

List otwarty

1 rok, 6 miesięcy temu

Drodzy Bracia i Siostry,

Publikujemy na stronie Skitu list otwarty, jaki wystosowało Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego do posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy w związku z jej wypowiedziami obrażającymi prawosławnych. Zarzuca ona w nich m.in. prawosławnym nielojalność wobec Państwa Polskiego oraz nieznajomość konstytucji, sugerując deportację. Zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem, bowiem uważamy, że środowiska prawosławne powinny bezwzględnie reagować na tego typu ataki.

bractwocim.pl/pl/2016/11/25/list-otwarty-do-posel-beaty-mateusiak-pieluchy/

Trudności z dojazdem

1 rok, 7 miesięcy temu

Informujemy, że w związku z podwyższonym stanem wody bezpośredni dojazd na Skit jest niemożliwy. Droga dojazdowa została oznaczona znakiem zakazującym wjazdu. Prosimy o pozostawianie samochodów na parkingu we wsi Odrynki i korzystanie z nowej kładki.

Święto Opieki Matki Bożej

1 rok, 8 miesięcy temu

Serdecznie zapraszamy na św. Liturgię w dniu święta Opieki Matki Bożej, 14.10 (piątek), o godz. 10.00.

Święto Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

1 rok, 9 miesięcy temu

Informujemy, iż w najbliższą środę (święto Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, 21 września) nabożeństw w Skicie nie będzie.

Odwołane nabożeństwa (17 i 18.09)

1 rok, 9 miesięcy temu

Informujemy, iż w najbliższą sobotę i niedzielę (17 i 18 września) nabożeństw w Skicie nie będzie.

Święto Patronów Skitu

1 rok, 9 miesięcy temu

Serdecznie zapraszamy na wrześniowe obchody święta Patronów Skitu - świętych Antoniego i Teodozjusza.

Porządek nabożeństw:

  • 14 września (środa)
    • 17:00 Całonocne czuwanie
    • 22:00 Panichida z Akatystem za zmarłych
  • 15 września (czwartek)
    • 10:00 Boska Liturgia

Na wieczorne nabożeństwa zalecamy zabranie ze sobą latarki, aby bezpiecznie przejść kładką.

Parking dla pielgrzymów przewidziany jest na górnym parkingu we wski Odrynki. Dojechać do Skitu będą mogli jedynie duchowni i obsługa.

Odwołane przyjęcia ziołolecznicze (10.08)

1 rok, 10 miesięcy temu

W związku z jutrzejszym świętem Supraskiej ikony Matki Bożej (10.08) przyjęcia ziołolecznicze w skicie są odwołane.

Rozbiórka starej kładki - prośba o pomoc

1 rok, 10 miesięcy temu

Drodzy Państwo. Jak wiadomo, 800-metrowa, drewniana kładka łącząca Skit ze wsią Odrynki jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego wyjątkowego miejsca. Stara kładka dobrze slużyła przez wiele lat. W okresach jesiennych i wiosennych niejednokrotnie była jedyną drogą, którą można sie było dostać na Skit. Niestety, trudne warunki pogodowe odcisnęły na niej swe piętno i wymaga ona natychmiastowego remontu. Cześć starej kładki została w zeszłym roku wymieniona na nową. Dalsza cześć powinna być wymieniona do tegorocznego święta Patronów Skitu 15 września.

W związku z tym, zwracam sie do wszystkich chętnych z prośbą o pomoc w rozbiórce pozostałej części starej kładki.

W najbliższy poniedziałek, 8 sierpnia, zapraszam wszystkich chętnych do pomocy. Zaczynamy o godz. 9.00. Proszę zabrać ze sobą ubranie robocze, rękawice, gumowce oraz ewentualnie płaszcz przeciwdeszczowy. Każdy kto przyjedzie może liczyć na posiłek. Dodatkowo każdy będzie mógł zabrać ze sobą "na pamiątkę" deskę ze starej kładki-świadectwa odrodzenia tego miejsca. Serdecznie zapraszam, licząc na szeroki odzew.

O. Gabriel

Odwołane przyjęcia ziołolecznicze (29.06)

1 rok, 11 miesięcy temu

Informujemy, iż jutrzejsze (29 czerwca) przyjęcia ziołolecznicze w Skicie są odwołane. Następne odbędą się w środę za tydzień (6 lipca).

Liczba odwiedzin strony: 220393
© 2012-2016 skit.odrynki.pl